В 1871 році в містечку Стара Синява було засновано однокласне народне училище, яке охоплювало на початку ХХ століття лише 22% дітей шкільного віку. Відкриту в 1889 році школу грамоти згодом перетворили на церковно-парафіяльну. Після 1917 року скасовуються церковно-приходські школи, які створювалися в основному як навчальні заклади для дітей простого люду. У селах Пасічна, Пилява, Пилявка, Заставці, у містечку Стара Синява діяли однокласні (3-річні) і двокласні (5-річні). У 1925 році в Старій Синяві працювало 2 школи та гуртки з ліквідації неписьменності.
У тридцятих роках було ліквідовано неграмотність. В райцентрі відкрито семирічну школу, яка охоплювала 500 дітей, працювало 10 вчителів. Діти мали змогу здобувати освіту в семирічній та відкритій у 1934 році середній школах, школі для дорослих (тобто вечірній).
Створену в 1936 році середню школу робітничої молоді відвідувало близько 50 юнаків та дівчат. Успішно здійснювалася ліквідація неписьменності.
У роки Великої Вітчизняної війни на території Старої Синяви був встановлений «новий фашистський порядок», але школу в містечку німці не закрили. Тут навчалися всі бажаючі діти в 2 учителів: одна німкеня (дуже сувора, яка била дітей) і друга – місцева жителька, яку звали Ліна. Обов’язковим було вивчення німецької мови і української. Вивчали математику, географію. Було 7 класів. До цієї школи ходили не тільки жителі Старої Синяви, але навколишніх сіл.
З 1996 року педагогічний колектив навчального закладу очолює Цимбаліста Неоніла Миколаївна, якій допомагають заступники директора Зубенко Галина Миколаївна (1996р.), Гринчук Світлана Володимирівна (2001-2007рр.), Левчук Таміла Антонівна (2005-2007рр.), Попик Тетяна Гнатівна, Роздобудько Інна Федорівна, Ткачук Лариса Антонівна, Євтух Лариса Валер’янівна.
Завдяки величезним зусиллям адміністрації, педагогічного та учнівського колективу, батьків, громадськості з 2001 року на базі Старосинявської загальноосвітньої школи було створено заклад нового типу Старосинявський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, гімназія».
У 2017 році школу перейменовано на Старосинявський навчально-виховний комплекс "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, гімназія" імені Олександра Романенка і очолив її Ткачук Олександр Миколайович.
2022 р. – Згідно рішення № 19-ї позачергової сесії Старосинявської селищної ради VIIІ скликання №18-19/2022 від 16.02.2022 р. Старосинявський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, гімназія» імені Олександра Романенка Старосинявської селищної ради Старосинявського району Хмельницької області перейменовано у Старосинявський ліцей імені Олександра Романенка Старосинявської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області
Згідно рішення № 19-ї позачергової сесії Старосинявської селищної ради VIIІ скликання №19-19/2022 від 16.02.2022 р. філія Старосинявського навчально- виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів, гімназія» імені Олександра Романенка – Заставецька ЗОШ І-ІІ ступенів Старосинявської селищної ради Старосинявського району Хмельницької області перейменовано на філію Старосинявського ліцею імені Олександра Романенка – Заставецька гімназія Старосинявської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області
Кількість здобувачів освіти - 509, філія – 86
Потужність освітнього закладу – 960 місць
Кількість внутрішньо переміщених осіб – 33